4 Ocak 2016 Pazartesi

Josh Malerman - Kafes


Josh Malerman - Kafes
Dışarıda bir şey var…
Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

Malorie ve iki çocuğu, olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındaydı. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı.

Bu bilinmeyene doğru gözbağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bilinmez tehlikenin karşısında bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına kabul ederek onu da kurtaran ev arkadaşları teker teker aklına geliyordu: Bir zamanlar yabancı olan bir grup insanın birer birer kapısını çaldığı evde kurdukları ortak hayat... Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi?

2014'ün en çok ses getiren, haftalarca kendi türünde Amazon'da 1 numarada kalan, 16 ülkeye satılan ve Universal Studios'un film haklarını aldığı Kafes, şimdi Türkçe çevirisiyle raflarda!
This Is Horror Ödülü - En İyi Roman 
Michigan Notable Book Ödülü
Bram Stoker Ödülü - En İyi İlk Roman Finalisti
Goodreads En İyi Korku Romanı Finalisti
James Herbert Korku Ödülü Finalisti
Shirley Jackson Korku Ödülleri Finalisti

"Bir oturuşta ve parmakların arasındaki çıtırtılar hissedilerek okunması gereken bir kitap. Buna benzer bir korku öyküsü şimdiye kadar hiç anlatılmadı. Josh Malerman bu işi biliyor." 
-Hugh Howey-
"Çok iyi, çok başarılı ve doğrudan yazılmış büyük bir takdirle okuduğum çarpıcı bir roman. Josh Malerman, işini hızlı konuşan ve ne yaptığını bilen bir meleğin edasıyla yapıyor." 
-Peter Straub-
"Tüyler ürperten bir ilk kitap. Malerman okuyucuyu soğukkanlı ve acımasız anlatımıyla diken üstünde tutuyor. Hitchcock'un Kuşlar'ı, Stephen King'in en iyi işleri ve Jonathan Caroll'la karşılaştırılmayı hak eden sarsıcı bir macera."
-Kirkus Reviews-
"Stephen King hayranları bayılacak." 
-Publishers Weekly-

Sibel
Bu kadar reklamı yapılan,delilercesine övülen kitaplara temkinli yaklaşırım.Genelde de çoğu fos çıkar (bkz Trendeki Kız).Ama bu kitabı beğendim.Haaaa yukarda yazılan övgüler haklı mı derseniz biraz abartmışlar sanki.Ayrıca Stephan King hayranlarından ziyade Night Shyamalan hayranlarının bayılacağı bir kitaptı bence. İyi bir kurgu,akıcı anlatım,dikkatli takip ederseniz geçmiş ve günümüz arasında zorlanmayacağınız geçişleri ile güzel bir kitaptı.Sonu biraz belirsizdi sanki ama bir şeye bağlansaydı da belki aynı etkiyi bırakmazdı.

Birde şunu belirtmekte fayda var ;kitaptan uyarlanan filmlerin %95 i kitaba göre zayıf olur,biz kitap okuyucuları genelde aşağılarız yapılan filmleri (ama haklıyız yaniiii =p ) kitabı yeterince yansıtamadığı için.Ama bazı kitaplar da var ki keşke bu kitap yerine film olsaydı dediğimiz. İşte bence Kafes tam film olarak seyredilecek bir kitaptı (ki film haklarını da Universal Stüdyoları satın almış zaten) .İzlerken sıklıkla çığlık atacağınız türden olurdu hem de =)