25 Ocak 2016 Pazartesi

Andrea Portes-Uyumsuz Bir Genç Kızın Anatomisi


Andrea Portes-Uyumsuz Bir Genç Kızın Anatomisi
Örümcek yahnisi. Anika’nın içi bundan ibaret. Tabii sosyal statüsünü korumak için bunu gözler önüne sermiyor. Çünkü tek bir yanlış adımında okulun en popüler kızı Becky Vilhauer hayatını cehenneme çevirebilir.
“Ezik” Logan McDonough yeni okul yılında hiç olmadığı kadar yakışıklı, zeki ve gizemli bir şekilde ortaya çıktığında, Anika onunla hiçbir bağının olamayacağını bilir. Sonuçta sosyal statüsünü ineğin teki için kenara atmak tam bir deliliktir. O inek artık siyah deri ceket giyen, rüya gibi bir erkeğe dönüşmüşse ve ezikliğinin, aslında sorunlu aile yaşamından kaynaklandığı ortaya çıkmışsa ne olmuş yani?
Doğru kız ona yardımcı olabilecekse, hatta onu dertlerinden kurtarabilecekse ne olmuş?
Logan... Her genç kızın rüyası, belalı çocuk Jared Kline çıkma teklif etmişken ona kim ihtiyaç duyar ki? Kim sahiden?
“Kendini sorgulayan, unutulmaz başkahramanın son derece açık, komik ve bir o kadar da hüzünlü üslubu onu hem çekici kılıyor hem de kusurlarını, çekincelerini ve etik ikilemlerini gözler önüne seriyor.”
Publishers Weekly
“Bir kitabın hem komik, hem heyecan verici hem de düşündürücü olması nadir görülen bir durum ama Uyumsuz Bir Genç Kızın Anatomisi bunu başarıyor.”
Lauren Oliver
“Anika’nın gözlemleri bıçak kadar keskin. Özellikle de başkalarını betimlerken... Giriş bölümünde öykünün, yazarın dokuzuncu sınıf deneyimlerine dayanılarak yazıldığı söylenmiş. Nasıl bir yıl olmuştur, kim bilir...”
The Horn Book
“Anika’nın komik sesi ışıl ışıl parlıyor ve duyguları açıkça ortada. İnsanın içini acıtan bir trajediden sonra genç kızın son sözleri okurları coşkulandıracak.”
School Library Journal
“On beş yaşındaki Anika Dragomir daha öykünün başından kollarını bize sarıp kendine çekiyor. Gülünç, içten, genellikle kahkaha attıran üslubuyla üç yüz sayfadan uzun bu kitabı soluksuz okutuyor. Anika’nın sesi Portes’in ilk gençlik romanının yıldızı olabilir.”
New York Times Book Review
“Anika Dragomir bir okurun karşılaşmayı umabileceği en komik, en eleştirel ve en anlayışlı uyumsuz kişi. Bu gerçekten güzel, cesur ve güçlü bir roman.”
Melissa Kantor


Gül
Büyük bir şey beklemeden,sakin arada tebessümle okunacak bir kitap.
Sibel
Konu tümüyle klişe ama kendini okutuyor.

Gül
Yazar pek meşhurmuş,doğrusu en son sayfaya gelinceye kadar bilmiyordum .Hick diye bir kitabı filim olmuş falan. Aslında bu kitabı fuardan alacaktım ama “ amann netten daha ucuza alırım”  diye elimden bırakmıştım.
Hikaye süper orijinal ,değişik değil ama akan sıkmayan kurgu ve zaman zaman esprili bir anlatım için okunuyor.Kitaptaki en ilginç şey sanırım Amerika’da hala gizlide olsa bir ırkçılığın devam ettiğinin kabulü.


Sibel
Neden klişe bir konu; çünkü içinde baskın kötü kız karakter,ezik ama karakteri güçlü (ya da bu gücü sonradan ortaya çıkan) baş rol oyuncusu kız,yine ezik bir erkek karakter ve yanında popüler bir erkek karakter olan,olaylar lisede geçtiğinden ve ‘stand up and fight’ tadında bir sonla bittiğinden dolayı klişe… Bu şekilde yazınca insanın gözüne kötüymüş gibi geliyor ama yazarın anlatımı ve konunun akıcılığı sayesinde sıkılmadan okuyup bitiriyorsunuz bir çırpıda.Ayrıca içinde  + sahneler barındırmadığından ve arada hayat dersi niteliğinde mesajlar verdiğinden dolayı da çevrenizdeki yaşı küçük tanıdıklarınıza rahatlıkla ‘al,oku’ şeklinde önerebileceğiniz bir kitap.

Ve evet ırkçılık konusu benim de ilgimi çekti.Hatta acaba ne zaman basılmış bu kitap acaba eski mi diye de araştırdım ki 2014 te basılmış,yeni yani.Dünyanın en medeni toplumu olarak geçinen Amerikalıların hala bu şekilde düşünüyor olması da ayrı bir tartışma konusu elbette.Gerçi çok da eleştiri yapmak yaşadığımız şu günlerde ne derece samimi olur o da ayrı konu…