11 Mayıs 2015 Pazartesi

Michelle Hodkin-Eksik Parça ( Mara Dyer Serisi 1)


Michelle Hodkin-Eksik Parça 
                                                                                  
Bir gün uyandığında son birkaç gününü hatırlayamadığını düşün... Mucizevi bir şekilde kurtulduğun kazada tüm arkadaşlarını kaybettiğini, Ailenin yeni bir sayfa açmak için taşınmak zorunda kaldığını, Kendi geçmişinle ilgili senden daha fazlasını bilen bir çocukla tanıştığını, Tüm yaşadıklarından sonra yeniden âşık olabildiğini, Gerçek olması imkânsız halüsinasyonlar gördüğünü, Aklını kaçırdığından endişelenmeye başladığını düşün. Ne yapardın? Mara Dyer işte bu sorunun cevabını öğrenmek üzere…

"Mara Dyer'ın unutulmaz bir rüyayı andıran, gizemli ve romantik hikâyesi sizi esir alacak."
-Cassandra Clare, New York Times çoksatanı Mortal Instruments serisinin yazarı-

"Eksik Parça kara mizah, merak uyandıran gerilim ve samimiyet arasında nadir bulunan bir denge kurmayı başarmış. Bir an kahkaha atarken hemen arkasından korkup tüm ışıkları açarak battaniyenin altına girmek istedim. Michelle Hodkin, tüyler ürperten betimlemeleri ve iç ısıtan romantik sahneleriyle yetenek ve kalitesini gözler önüne sermiş. Daha önce böyle bir roman okumamıştım."
-Veronica Roth, New York Times çoksatanı Divergent serisinin yazarı-


"Eksik Parça, zekice yazılmış, büyüleyici bir gerilim romanı. Gizemli erkekleri, tehlikeli kadınları ve çok karmaşık aşk hikâyelerini sevenler için mükemmel bir eser."
-Kirsten Miller, New York Times çoksatan yazarı-

"Vay canına. Michelle Hodkin'in ilk kitabı sizi son sayfasına kadar merakta bırakacak."
-Beth Revis, New York Times çoksatan yazarı-

"Şiirsel ve tatlı olduğu kadar ürkütücü ve karmaşık hikâyesiyle Eksik Parça'yı elimden bırakamadım. Bu kitabı okurken bütün ışıkları açın."
-Rachel Hawkins, New York Times çoksatan yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)Sibel
Akıcı,sıkmayan ergen kitabı olacakken yazar haydi bir çılgınlık yapıp içine paranormal ögeler katayım deyip macera yaşamak istemiş sanırım.Ama bu yaptığı ne derece mantıklı olmuş ancak 2.kitabı okuduktan sonra söyleyebilirim.


 Gül
Tüm YA klişelerinin bir araya toplayıp içine ucundan acıcık  paranormal  sokulmuş.Gül
Kitap ayracı kullanmam .Kitapların kenarlarını kıvıranlardan da değilimdir.Genelde kitabı elime alırım ve artık beş saat mı olur üç saat mı olur bitirir kenara koyarım.Ki buna yediyüzelli sayfalalık  Ayn Rand’ın Hayatın Kaynağı da dahil.Bu kitabı ancak iki günde bitirebildim.Süründü elimde.İlk gece 245. sayfada  uykum geldi ki dedim “Sibel nazar etti beni”.Normalde kitabı yarım bırakıp uyumam uyuyamam .O  kadar sıkıcı geldi kitap bana.

Sibel
Kuru iftira,benim nazarım değmez =) Bende tam tersi kitaba bir başladım son sayfayı çevirene kadar elimden bırakamadım ki ben Gül gibi azimli değilimdir,uykum geldi mi dayanamaz yatarım.


Gül
Kızın gel-gitleri ve yardım almamak için gösterdiği direnç beni  çok sıktı.Farkındasın ki bir şeyler yolunda değil,neyi zorluyorsun.Tüm bunların içinde bir de  YA klişeleri iyice baydı.Kimseye bakmayan “o” çocuk kızımızı bekliyormuş meğerse.Herkese “kazık” atan “umursamayan” o kötü çocuk kızımız için her şeyi yapan biri olmuş.Valla yetti .Klişe bir konu bu kadar mı klişe işlenir.

Sibel
Evet YA (Young Adult)klişeleri gırlaydı bu kitapta kabul ama okuduğumuz diğer birçoklarına göre daha düzgün bir anlatımla ve sürükleyici bir şekilde yazılmıştı bana göre.Açıkçası ben rahatsız olmadım.Artı yolunda gitmeyen şeylerin farkına vardı,başta kimseye söylememeye çalıştı ama sonrasında baktı ki çevresine zarar veriyor yardım almayı kabul etti.Ki çoğu kitapta yardım almaktansa mucizevi bir şekilde (özellikle aşk ilacı ile =p ) iyileşirler.


Gül
Kitabın sonunda işin içine katılmaya çalışılan paranormal bile ilgimi çekmeye yetmedi.Çünkü kitabın en sonunda olan gerçek ise bazı mantık hataları ortaya çıkar.İkinci kitapta olacaklar biraz olayları açıklayacak ama bence kötü bir seri başlangıcıydı.

Sibel
Bu kitabı YA olarak tek yazsaydı yazar bence gayet başarılı olurdu.Ama belki de bazı klişeleri değiştirebilmek adına araya paranormal parçalar sokuşturulmuş ve bu parçalar kitabın genelinde minik dozlarla verildiği için fantastik diye adlandırılabilecek bir seride bu yönden zayıf bir başlangıç kitabı olmuş.Fantastik olaylar ile ilgili söylenebilecek her şey devam kitabına bırakılmış.Yani bu kitaptaki paranormal olayların ne olduğu ,olabileceğine vs dair çok da bir tahminde bulunamıyorsunuz çünkü yazar size pek fazla bir done vermiyor .Olayların gidişatına göre ya feciiii saçmalayacak yazar ya da bize şimdilik mantıksız gelen yerleri rayına oturtacak.
O yüzden bu kitapla ilgili şuanda benim yorumum ; kitabın YA ile ilgili kısmı düşünüldüğünde güzel ama fantastik ile ilgili kısmı düşünüldüğünde zayıf kalmış olduğu.Bakalım devam kitabı bu düşüncelerimi değiştirecek mi?