2 Mayıs 2016 Pazartesi

Gayle Forman-Senden Geriye Kalan


Gayle Forman-Senden Geriye Kalan
Cody ve Meg ayrılmaz bir ikiliydi… Ta ki ölüm onları ayırana dek.
 “Ne yazık ki hayatımı sona erdirmek zorunda kaldığımı bildirmeliyim. Bu çok uzun zaman önce aldığım, tamamen bilinçli bir karardır. Kararımın size acı vereceğini biliyorum ve bunun için üzgünüm ama şunu bilin ki kendi acımı dindirmek zorundaydım. Bunun sorumluluğu tamamen bana ait. Sizin hiçbir suçunuz yok...”
Meg
 En iyi arkadaşı Meg bir otel odasında tek başınayken canına kıyınca Cody büyük bir şoka girerek yıkılır. Meg’le her şeylerini paylaşmalarına rağmen Cody bunun olacağını nasıl anlayamamıştır? Meg’in başka bir şehirdeki üniversitesinden eşyalarını almaya gittiğinde arkadaşının ona anlatmadığı birçok şey olduğunu keşfeder: Eski oda arkadaşları ve Meg’in kalbini kıran Ben McAllister adlı serseri gitarist gibi... Cody, genç kızın bilgisayarında şifreli bir dosya bulduğundaysa, en iyi arkadaşının ölümü aniden şüpheli bir hal alacaktır…
Senden Geriye Kalan gizem, trajedi ve aşkın kusursuz bir birleşimi.
 “Gayle Forman, insanı yıkan kayıpların ardından hayatta kalabilmek için gereken cesaretin sağlam bir portresini çiziyor.”
Stephen Chbosky, New York Times çoksatan yazarı
  “MUHTEŞEM.”USA Today
 “HARİKA.”Los Angeles Times
 “BÜYÜLEYİCİ.”School Library Journal
 “Eğer Yaşarsam’daki gibi, Forman ölümle yaşam arasındaki ince çizginin ve hayata devam edebilmek için gereken cesaretin sağlam bir gözlemini yapıyor.”Publishers Weekly
 “Hem alayla karışık gizem hem de bir intiharın ve ardında bıraktığı etkilerin psikolojik incelemesi... Mahvedici bir son olan intihara, buna teşebbüs edip hayatta kalanların duyduğu pişmanlığa, sorumluluk kavramının karmaşık doğasına, hatta ölüm ile yaşam kararlarında internetin önemine, düşündürücü ve kışkırtıcı bir bakış.” Kirkus Reviews
 “Gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız…”New York Times
 “Eğer Yaşarsam’ın yazarından kayıplarla başa çıkmak üzerine yürek burkan bir kitap.”People
 “Forman, Cody’nin psikolojik yapısını kendinden emin ve usta bir kalemle ele alıyor, okuyucuların hemen bağkurabilecekleri bir karakter yaratmış… Sürükleyici olduğu kadar ilgi çekici bir kitap.”
The Bulletin of the Center for Children’s BooksGül
Değişik,konusu yüzünde biraz karanlık ama kesinlikle iyi yazılmış ve çevrilmiş bir kitap.

Sibel
Gayle Forman’ı severim.Türkiye’de yayınlanan tüm kitaplarını da okumuşumdur.Bu da beni hayal kırıklığına uğratmadı.

Gül
Gayle Forman’ın okuduğum ilk kitabı,ben bu kadını nedense hep Jojo Moyes’le karıştırıp acıklı kitaplar yazdığını düşünüyordum .Ama sanki diğer kitapları daha ağlak .Emin değilim.Eh ağlak kitaplarla pek değil hiç aram yok,hayat bizi ve anamızı yeterince ağlatıyorken kaçış noktam olan kitaplarımı ağlak olmayan kısımdan seçmek istiyorum.
Bu kitapta arka kapak özeti ağlak gibi dursa da karanlık ama  ağlak değil.Aşk romanından daha çok bir hesaplaşma romanı, Cody'nin kendiyle  ve dünya ile hesaplaşması .Okuduğum depresyonu en iyi anlatan kitaptı sanırım.Anlatımı bir o kadar başarılıydı.Sanırım bu roman Gayle Forman önyargımın  kırılmasına sebep oldu.Ayrıca yazarın Türkçe ye çevrilmiş diğer kitaplarına uysun diye mi bilinmez ama "I Was Here " ı  "Senden Geriye Kalan"  diye çevirmek nasıl bir mantıktır çözebilmiş değilim. 
yurt dışı kapağı
Sibel
Başta da dediğim gibi seviyorum ben bu yazarı.Üstelik de drama kaçan bir tarzı olmasına rağmen (ağır dram değil ama.Bu arada Gül diğer kitapları 1 tanesi hariç ağlak değil). Çünkü bence bu yazarın anlatım dili çok başarılı ve güzel. Hikaye klişe bile olsa sizi sıkmadan kitabı elinizden bırakmadan okumanızı sağlayacak bir tarz ile yazıyor.Konu olarak hep aşk romanları yazsa bile tarzı farklı olduğu için salt aşk hikayesi okumuyorsunuz hikayelerinde.Bu kitabı da aynı şekilde yazılmıştı. O yüzden her zamanki gibi sıkılmadan,karanlık bir konusu olmasına rağmen zevkle okuyup bitirdim.

Bu arada Cody kız =D Ne özette ne de kitabın özellikle başlarında cinsiyet belirten hiçbir tanım olmadığı için ben başlarda ulan Cody kız mı erkek mi acaba sorunsalı yaşayıp İngilizce özetine bakıp he/she detayından anlayabildim kız olduğunu =D Elbette sonralarında kız olduğu anlaşılıyor ve kabul edin Cody erkek adı değil mi yavvvv =p